Przejdź do głównej zawartości

Flagi, które nie mają kształtu prostokąta


Flag na świecie nie brakuje. Mają je państwa, jednostki administracyjne, miasta. Występują w przeróżnych kolorach, z reguły jednak mają dość podobny kształt. No ale, jak wiadomo, od każdej reguły są jakieś wyjątki. Jak to się ma do flag? Sprawdźmy.


Flagi państw

(1)

Jeśli chodzi o flagi państwowe, to różnorodność pod względem kształtu jest tu bardzo mała. Watykan i Szwajcaria mają co prawda flagi o kształcie kwadratowym, no ale kwadrat to nadal prostokąt. Jedynym państwem, które się tutaj wyłamuje jest Nepal (1) z flagą złożoną z dwóch trójkątów i nawiązującą do tradycyjnych azjatyckich chorągwi.


Flagi jednostek administracyjnych 

(2) (3) (4) 
(5) (6)

Jednak flagi państwowe to nie jedyny rodzaj flag. Jeśli spojrzymy na flagi jednostek administracyjnych, to tu możemy już znaleźć więcej nietypowych kształtów. Flaga amerykańskiego stanu Ohio (2), jedyna flaga stanowa niebędąca prostokątem, ma kształt, który w założeniu miał symbolizować wzgórza i doliny stanu. Nie musimy jednak szukać aż tak daleko, także wśród flag polskich województw znajdziemy dwie o dość nietypowym kształcie: flaga województwa wielkopolskiego (3) oraz flaga województwa warmińsko-mazurskiego (4). Natomiast udając się do Finlandii możemy znaleźć "postrzępione" flagi regionów Satakunta (5) oraz Sawonia Północna (6). Do tego dochodzi jeszcze flaga włoskiego regionu Wenecja Euganejska, ale o tym nieco niżej.


Flagi miast

(7) (8) (9)
(10) (11) (12)
(13)

Następnie mamy flagi miast. Wyróżnia się tutaj Słowacja z (notabene biało-czerwoną) flagą Bratysławy (7) oraz podobną kształtem flagą Bańskiej Bystrzycy (8). Inne interesujące przykłady znajdziemy w rosyjskim Irkucku (9) i na Florydzie w mieście Tampa (10). Ciekawa jest również flaga Wenecji (11), której prawa część podzielona jest na swego rodzaju wstęgi, podobnie jak flaga regionu, w którym się znajduje i podobnie jak flaga hiszpańskiej Zamory (12) - tutaj jednak na wstęgi podzielona jest całość. Wśród flag miast również możemy znaleźć polski przykład w postaci flagi Włocławka (13) z charakterystycznym ogonem, tzw. schwenklem


Flagi historyczne

(14) (15) (16)
(17) (18) (19) 

Naprawdę ciekawie zaczyna się robić jednak jeśli spojrzymy na historyczne flagi państw, które nie są już dłużej używane, bo zostały zastąpione innymi. Spośród tych będących w użyciu jeszcze stosunkowo niedawno bardziej nietypowe kształty miały między innymi: flaga Etiopii sprzed 1897 roku (14) składająca się z trzech trójkątów, flaga Tunezji sprzed 1831 roku (15) czy dawne flagi Mongolii, na przykład ta używana do 1940 roku (16). Jednym z najciekawszych przykładów są flagi z dziurą wyciętą w środku: flaga Węgier w 1956 roku (17) lub Rumunii (18) i NRD (19) w roku 1989 – wiązało się to z rewolucjami i wycinaniem komunistycznych symboli. To tylko niektóre przykłady jeśli chodzi o nieprostokątne historyczne flagi, bo wszystkich nie sposób wymienić. Gdybyśmy cofnęli się wystarczająco daleko, znaleźlibyśmy oczywiście jeszcze mnóstwo innych flag i chorągwi o wszelakich kształtach, niektóre z nich należące do państw, które już istnieją. Do tego dochodzą jeszcze nieuwzględnione tu różnego rodzaju bandery i proporce, które można by pewnie wymieniać jeszcze długo. Myślę więc, że tutaj trzeba by już na razie zakończyć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O słowach, które pochodzą od firm słów kilka

 Adidas, Pampers, Jeep to przykłady przedsiębiorstw, które odniosły taki sukces, że ich nazwy weszły do języka potocznego jako określenia wszystkich produktów danego typu. Takich słów jest znacznie więcej, czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich pochodzenia. Tylko czy dla takiej firmy to faktycznie coś pożądanego? Adidasy i inne przykłady Te adidasy to właśnie jeden z najbardziej znanych przykładów. Dziś mówimy tak na wszystkie buty sportowe, nawet te niewyprodukowane przez Adidasa (adidasy firmy Nike?). Ale, że słowa ' wenflon ' albo ' żyletka ' również weszły do języka w podobny sposób to już niewielu zdaje sobie sprawę. A pierwsze wzięło się od produktu o nazwie Venflon amerykańskiego przedsiębiorstwa Becton Dickinson, natomiast drugie od spolszczonej nazwy Gillette. Dla wielu największym zaskoczeniem jest jednak słowo ' rower '. Ono również pochodzi od nazwy przedsiębiorstwa. A dokładniej Rover Company, które dziś znamy z produkcji samochodów. Dawniej je